Przydomowe oczyszczalnie, studnie, szamba, zbiorniki na wodę deszczwą, separatory

Jeśli nasz nowy dom znajduje się z daleka od sieci kanalizacji miejskiej należy przemyśleć w jaki sposób zagospodarujemy ścieki gospodarczo-bytowe. O ile plan zagospodarowania przestrzennego nie narzuca nam konkretnego rozwiązania można zastosować szambo lub przydomową oczyszczalnię.

Szamba w zależności od pojemności i miejsca posadowienia stosuje się betonowe lub z tworzyw sztucznych, zwykle z polietylenu. Dla gospodarstwa domowego dobrym rozwiązaniem jest  zbiornik o pojemności do 5-6 tys litrów. Gwarantuje klika tygodni spokojnego użytkowania wody. Jeśli zbiornik posadowiony będzie w miejscu, w którym nie będzie ruchu pojazdów najlepiej założyć zbiornik z tworzywa sztucznego. Konstrukcja takiego szamba jest lekka, prosta w instalacji i ma bardzo dobry stosunek jakość/cena. Z uwagi na problemy logistyczne i cenę zbiorniki betonowe warto brać pod uwagę tylko, gdy pojemność szamba ma być większa niż 6 tys litrów lub gdy zbiornik znajdzie się pod drogą lub placem na którym może odbywać się ruch pojazdów.

Z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia lepiej jednak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków. Zwykle takie konstrukcje mają pojemności 2-3 tys litrów i wykonane są z tworzywa sztucznego. W przypadku chęci zastosowania takiego rozwiązania trzeba pamiętać że za oczyszczanie naszych ścieków odpowiadają bakterie - żywe organizmy. Nieczystości są ich pokarmem. Podobnie jak i my one także „lubią dostawać jeść” systematycznie przez cały rok w miarę równych porcjach. Ważne jest także aby stosować w domu łagodne detergenty.

W dobie coraz powszechniejszego zwracania uwagi na nadmierne wykorzystywanie przez człowieka środowiska naturalnego na uwagę zasługują zbiorniki na wodę deszczową. Wodę taką stosuje się do podlewania ogrodu, prania, do basenu i toalety. Stosowanie takiej wody przynosi rocznie kilkuset złotowe oszczędności dla gospodarstwa domowego i chroni środowisko naturalne.

Producenci:

  • bepoplast.pl